Şömine Sistemleri » Şömine Çeşitleri - Yanar Şömine

Şömine Sistemleri

Şömine Sistemleri

Şömine Sistemleri

Şömine; genellikle ısınmak ve üzerinde yemek pişirmek için kullanılan fakat günümüzde daha çok bulunduğu mekâna estetik bir hava kattığı düşünülen mimari yapıdır. Kış günlerinin vazgeçilmez zevklerinden olan şöminenin çeşitli sistemleri vardır.

Odunlu Şömineler

Geleneksel bir odun ocağı çoğu insanın kafasında şömine gördüğünde düşündüğü şeydir. Kükreyen bir ateşin kıran ve çatlayan kadar romantik bir şey yoktur. Ancak bu günlerde, bu kategoride sizin için bir dizi seçenek var ve bunlar ne kadar kolay kurulabilecekleri, ne kadar ısı verdikleri ve ne kadar maliyet etkin olacağına göre değişebilir.

Geleneksel Açık Ocak

Bunlar yüzyıllardır var olan şöminelerdir. Tipik olarak taş veya tuğladan yapılmış, onlara yaklaştığınızda, ısıyı gerçekten hissedebilir, odun yanma kokusunu alabilir ve çatırdadığını duyabilirsiniz. En otantik hissediyorlar, ancak çoğu zaman odayı ısıtırken daha modern çeşitler kadar etkili değiller. Ayrıca, evinizde zaten bir şömine bulunmuyorsa, uygun havalandırma için hem açıklığa hem de bacaya koymanız için makul miktarda inşaat çalışması gerekecektir.

Kapalı Şömineler

Açık olmak yerine, bu iç mekân şömineleri kapalıdır. Geleneksel olarak, bu tür şöminelerde, yanarken ateş ortamının tadını çıkarmanızı sağlayan geniş bir cam panel bulunur. Bu tasarım, bacadan daha az ısı kaçması ve odaya daha fazla girmesi, böylece odun ateşinde rahat bir ateş hissi verirken daha sıcak kalmanızı sağlar.

Şömine Ekleri

Bunlar mevcut şöminenize sığdırmak için basitçe açıklığa kaydırmak suretiyle yapılan eklerdir. Verimli olmayan bir açık ocak ısıtma sistemini daha fazla yakıt tasarruflu ve verimli bir sisteme kolayca dönüştürmenize olanak tanıyan, kapalıdır.

Odun Sobası

Teknik olarak şömine olmamasına rağmen, odun sobası, şömineye ihtiyaç duymadan odunları ısıtmak için yakmanızı sağlayan bir alternatiftir. Bununla birlikte, dumanı bacadan dışarıya havalandırmak için bir boruya ihtiyaç duyulur.

Doğalgazlı Şömineler

Odun yakma versiyonları ile aynı hissi veremeseler de gaz kullanan şömineler daha temiz yanar ve tipik olarak daha düşük bir maliyetle daha fazla ısı oluşturur. Ayrıca, geleneksel odun yanan iç mekan şöminelerine çekici bir alternatif haline getirmek için daha az konstrüksiyon veya yeniden yapılandırma gerekebilir.

Bacalı Şömineler

Doğrudan havalandırılan çeşitlilik mevcut veya yeni inşa edilmiş bir bacadan havalandırılabilir, ancak alternatif olarak evin yapısında daha az değişiklik yapılması ve herhangi bir odaya monte edilebilmesi için bir boru kullanabilirsiniz. Alev sarı renkte olduğundan, odun yanan bir şömine hissine sahiptir.

Ventless Şömineler

Havalandırmasız ankastre iç mekân şömineleri, bacaya veya havalandırmaya gerek olmadığından montajı kolaydır. Bu tipte, alev rengi tipik olarak yanan gazla ilişkili mavidir. Temiz yanmalarını sağlamak için her türlü çaba gösterilmesine rağmen, bazı kirletici maddelerin havalandırmasız ankastre şömine kullanarak evinize girmesi mümkündür.

Etanollü Şömineler

Etanolü yakan şömineler, çağdaş tasarımlarının yanı sıra kurulumdaki kolaylıkları için güncel trend haline gelmiştir. Herhangi bir dekora veya bütçeye uygun bir tasarım bulabilirsiniz. Temiz ve kokusuzdurlar ve belki de en iyisi, eğer varsa minimum kurulum gerektirirler. Muhtemelen bir gaz veya kapalı odun şöminesi kadar ısı üretmeyeceklerini, ancak daha çevre dostu olduklarını unutmayın.

Şömine Dönüşümü

Eğer mevcut bir şömineniz varsa, alan ve mevcut estetiği kullanarak, içeri doğru kayan bir etanol yakıcı ek alabilirsiniz. Daha geleneksel görünümlü bir şey isteyip istemediğinize veya biraz daha modern bir görünüme sahip olmak için yükseltmek isteyip istemediğinize bağlı olarak farklı seçenekler mevcut.

Duvara Monte Şömineler

Bu stille, şöminenizi seçtiğiniz bir duvara asabilirsiniz, böylece hem bir ısıtma kaynağı hem de bir sanat eseri olarak ikiye katlayabilirsiniz. Bir odanın merkezin de, televizyona mükemmel bir alternatif.

Masa Şömineleri

Bunlar, çeşitli ayarlarda bunları kullanmanızı sağlayan farklı boyutlarda gelir. Kolayca taşınabilirler, özellikle daha küçük modeller, bu nedenle masayı veya başka bir mobilya parçasını farklı bir amaç için kullanmanız gerekiyorsa, bir odadan diğerine taşıyabilir veya taşıyabilirsiniz.

Elektrikli Şömineler

Elektrikli şömineler , piyasadaki tüm şömine türlerinden uygun maliyetli bir seçenektir. Ek bir avantaj olarak, elektrikli şöminelerin kurulumu nispeten kolaydır. Elektrikli şöminelerin bir başka avantajı da çoğu şömine benzeri bir ortam korurken ısıtma işlevini açmanızı veya kapatmanızı sağlamasıdır. Elektrikli şöminelerin çoğu, uzaktan kumandalı bir ısıtıcı içerir ve bazılarında, kullanıcının tamamen kişiselleştirilmesine olanak tanıyan farklı türde yangın efektleri vardır.

Mantel Elektrikli Şömineler

Mantel elektrikli şömineler, odun yanan bir şömineyi taklit etmek içindir, ancak havalandırma veya baca erişimi gerektirmezler. Bu, bir şömine şöminesinin zarafetini ve geleneğini çok fazla zorluk çekmeden evinizin herhangi bir odasına eklemenizi sağlar.

Elektrikli Şömine TV Ünitesi ve Eğlence Merkezleri

Bazı medya mobilyaları elektrikli şömineyle donatılmıştır. Bu, iki önemli mobilyayı birleştirmenizi sağlar. Elektrikli şömine eğlence merkezleri , daha küçük evlerde veya dairelerde yaşayan insanlar için faydalıdır.

Kendi Şöminenizi Tasarlayın

İhtiyaçlarınıza göre kendi şöminenizi tasarlamak kolaydır. Aslında, çeşitli şekil ve boyutlarda gelen etanol brülörleri veya elektrikli şömine parçaları vardır , böylece bunları satın alabilmeniz için ızgaralar ve muhafazalar gibi ihtiyaç duyduğunuz diğer parçalar gibi ve tasarım planınıza uyacak şekilde kendinizinkini de mükemmel bir şekilde oluşturabilirsiniz. 

Bu şekilde, istediğiniz boyutta kendi şöminenizi oluşturabilirsiniz. Hatta bir duvarın tümünün uzunluğunu bile yapabilirsiniz. Onları bir sütuna veya başka bir tasarım özelliğine sığdırabilir veya bunlar için bir kaide oluşturabilirsiniz. Evinize nasıl dâhil edilebileceklerinin sonu yok.

Herhangi bir ev gelişiminde olduğu gibi, iç mekân şömineniz ile tam olarak neyi başarmaya çalıştığınızı düşünmek için bir dakikanızı ayırmak iyi bir fikirdir. Sahip olduğunuz yapıyı, elde etmek istediğiniz ısıtma miktarını ve elbette evinizin tasarımını göz önünde bulundurun. Ayrıca, bu yeni iç mekân şöminesini kullanmanın ne anlama geldiğinin gerçekliğini akılda tutmak akıllıca. 

Örneğin, odun yanan bir şöminenin veya ocağın kullanılması, ahşabın el altında tutulmasını gerektirir; bu, daha sonra depolanacak bir yere sahip olmasını gerektirir. Tüm bunlar dikkate alındığında, ev geliştirme çabalarınıza odaklanmanıza yardımcı olmak için iç mekan şömineleriyle ilgili bu ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Bazı medya mobilyaları elektrikli şömineyle donatılmıştır. Bu, iki önemli mobilyayı birleştirmenizi sağlar. Elektrikli şömine eğlence merkezleri , daha küçük evlerde veya dairelerde yaşayan insanlar için faydalıdır.