Şömine Soba - Yanar Şömine

Şömine Soba

Şömine Soba

Şömineler, kimimiz için zarafet kimimiz için dinginlik kimilerimiz için de vazgeçilmez bir yaşam aracıdır. İnsanların ilk çağlardan bu yana kullandıkları ateşin kontrol edilmesi ile şömineler şömine ismi ile olmasa da bizim tarihimizde de yer almıştır. Günümüzde daha çok dekoratif amaçlı kullanılan şömineler daha eski çağlarda ısınma, yemek pişirme ve ışık kaynağı amacıyla kullanılıyordu. En basit şekilde tanımlayacak olursak düz bir bacanın ateşin yanması için hazırlanan hazne ile birleşmesi ile şömine oluşturulmuş oluyor. Günümüzde iki tip şömine mevcuttur;

  • Doğal odunlu şömineler, bu şömineler en doğal hali ile kullanılmaktadır. Bir bacadan ve yangın haznesinden oluşurlar. Yakıt olarak odun kullanılmaktadır. Hem ısı hem de üzerinde yemek pişirme olanağı sağlayarak insanların tercih ettiği şömine tipleridir. Düzenli olarak bakım isterler ve işlevini yitirmemek için ilgi isterler.
  • Elektrikli şömineler, Bu şömineler günümüz teknolojisine ayak uydurarak bizlere hizmet sunmaktadır. Rahat kullanılır olması ve bakım istememesinden dolayı günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca baca yapımı gerektirmemesi ile maliyeti de bir hayli düşüktür. Fakat doğal şömineler gibi hizmet veremezler sadece dekoratif amaçlı kullanılırlar.   

Şömine Soba

Şömine soba günümüzde daha çok kırsal kesimde kullanılan ısınma ve yemek pişirme araçlarıdır. Genellikle bu tip sobaları köylerimiz de görebiliriz. Bu tip şömineler paslanmaz çelikten yapılan ve evlerin genellikle mutfakların da kullanılan araçlarıdır. Şöminenin davlumbaz bölümüne yapılan ısı bölmeleri menfezlerden sıcak hava dalgaları savurarak şöminenin içine konulan herhangi bir yiyeceği pişirmiş oluyor. Genelde iç yanma hazneleri pik dökümdür ve paslanmaz çelik boruyla baca kısmına bağlanılarak montajı yapılır. Bu tip şömineler kolay yanma özelliği ve tasarruflu olması sebebi ile daha çok tercih edilmektedir. Şömine sobalar günümüzde iki tipi vardır;

  • İlk tip şöminelerde şömine kapakları kendiliğinden kapanır ve kapak kapalı olarak yakılması öngörülmüştür. Bu tip şömineler müşterek bacaya bağlanabilirler.
  • Bu tipte ise şömine kapıları açık yada kapalı olarak kullanılabilirler. Fakat, kendine özel yapılmış bir bacaya bağlanmalıdırlar ve bu bacaya başka bir soba vb. bağlanmamalıdır. Genelde bu tip şömine soba daha çok kullanılmaktadır.