Şömine Tutuşturma - Yanar Şömine

Şömine Tutuşturma

Şömine Tutuşturma

Şömine tutuşturma belirli adımların izlenmesi gereken kurallara uyulduğunda pratik olan bir işlemdir. Doğalgaz ya da elektrikli şöminelerin ısınması otomatik olduğundan bu modelleri kullanmak oldukça kolaydır.

Odunlu şöminelerde şömine tutuşturma için öncelikle dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle şömine temiz olmalıdır.
  • Yakma işlemi öncesi bacanın açık olduğundan emin olunmalıdır.
  • Özel üretim odunlar ve diğer malzemeler hazır olmalıdır.

Tüm bu işlemlerden emin olduktan sonra şömine tutuşturma işlemine geçiş yapabiliriz. Şömine yakarken tecrübesizsek internetten kullanım talimatlarını okuyarak adım adım ilerleyebiliriz.

Yanacak odun, tahta çıralar, şömine küreği ve maşası hazır olduktan sonra acele etmeden yakma işlemine geçebilirsiniz.

Şömine Tutuşturucu

Şömine tutuşturma için özel olarak üretilmiş tutuşturucu ürünler vardır. Yanar Şömine sitesinden tutuşturucu siparişi verebilirsiniz.

Özel üretilmiş tutuşturucu olmadan da sağlıklı bir ateş yakmak mümkündür. Şömine tutuşturma için öncelikle doğru malzemeleri kullandığınızdan emin olmalısınız. Yakacak odun olarak yalnızca meşe odunu ve pres şömine odunu kullanılır.

Bu malzemelerden başka herhangi bir kimyasal madde içeren tutuşturucu asla kullanılmamalıdır. Kuru meşe odunu şömine yakmak için kullanılacak en ideal odundur.

İlk olarak tek bir adet meşe odununu arkasında boşluk kalacak şekilde haznenin içine uzunlamasına yerleştiririz. Şömine tutuşturma işlemi için sonrasında inceli kalınlı tahta parçalarını ilk koyduğumuz odunun etrafına çadıra benzer şekilde yerleştiririz.

Tahta parçalarının arasına çıra da yerleştirebilirsiniz. Sonra bir çırayı tutuşturarak şöminenin bacaya yakın kısmındaki tahtaların arasına yerleştiririz.

Şömine Yakmak

Şömine tutuşturma işleminden sonra odunlu şöminelerin istenen ısıyı dengeyi şekilde yakmaya başlaması için yarım saat ilk ateşin yanarak tahtaların küle dönmesi gerekir.

Yakma işlemi bitişi sonrasında tahta ve odun takviyesi yapılarak şöminenin doğru biçimde yakılması işlemi tamamlanmış olur. Şömine tutuşturma işlemi kurallara uyularak yapıldığında oldukça güvenli bir işlemdir.

Şömine belli bir ısıya ulaşıp, hazne duvarları ısı yaymaya başladığında her seferinde çok sayıda tahta atmanıza gerek kalmaz.