Şömine Yapım Malzemeleri - Yanar Şömine

Şömine Yapım Malzemeleri

Şömine Yapım Malzemeleri

Şömine Yapım Malzemeleri

Şömineler şömine yapım malzemeleri ile yapılmaktadır. Şömineler günümüzde birçok evin vazgeçilmezi olmuştur. Gerek dekoratif özelliği ile gerekse ısıtma işlevi ile evlerde yer bulmaktadır. Salonunuzun orta kısmına yerleştireceğiniz bir şömine tüm evinizin havasını değiştirecektir. Şömine yapım malzemeleri gayet asgari düzeyde olup birçok kişi tarafından satın alınabilir.

Köklü geçmişi sayesinde kullanıldığı alanlarda yöresel esintilere sebep olabilmektedir. İçinde yakılan ateşin oluşturacağı atmosfer sizi ve sevdiklerinizi etrafında toplayacak ve uzun soluklu sohbetlere atacaktır. Yapısı ve ısıyı yayma özelliği ile kış aylarında kullanmanız için dizayn edilmiştir. Şömine yapım malzemeleri ısı tutma özellikli üretilmektedir. Özellikle yeni nesil şömineler etkili bir düzeyde tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Şömine Yapım Malzemeleri Nelerdir?

Alanına ve biçimine göre şömine yapım malzemeleri birbirlerinde ayrılmaktadır. Şömine yapım malzemeleri genellikle

  • Ytong taşlar
  • İzolasyon taş yünü
  • Şömine menfezi
  • Izgara
  • Baca

Gibi çok sayıda farklı bölümden oluşmaktadır. Bu şömine yapım malzemeleri olmazsa bir şömine tam manasıyla yapılmış olamaz. Malzemelerin uygun tarzda birleşmesi ve birbirini tamamlaması gerekmektedir. Seçilen odanın ilgili kısmına yapılacak şömine yapısında boşluk barındırmamalıdır.

Boşluk barındırması ısı izolasyonunu engelleyeceği için kapatılmalıdır. Şömine yapım malzemeleri ihtiyaca göre satın alınmalı ve kullanılmalıdır. Şömine yapımı malzemelerini temin ederken mutlaka bu tür ürünlerin üretim özelliklerine de dikkat etmek gerekmektedir.

Şömine Yapım Malzemeleri Özellikleri

Şömine ısı ile çalıştığı için şömine yapım malzemeleri de ısıya dayanıklı olmalıdır. Malzeme özellikleri şunlardır:

  • Isıya dayanıklıdır
  • Yanmaz
  • Boyasında deformasyon görülmez
  • Kolay işlenir
  • Sağlamdır ateşle temasta sağlam kalır

Bu özellikleri barındırmayan şömine yapım malzemeleri kullanılmamalıdır. Şömineniz kullanılan kalitesiz malzeme yüzünden ısı yaymayabilir. Yakılan ateş tutmayabilir. Yakılan ateş sonucunda ortaya garip kokular veya zehirli gazlar salınabilir. Evinizde malzemeden dolayı yangınlara dahi sebebiyet verebilir.

Sağlığınız ve can güvenliğiniz için kaliteli malzemeler kullanmaya özen göstermelisiniz. Şömine ciddiye alınıp sağlam işçiliklerle yapılması gereken yapılardır. Gerekli önemi göstermeye dikkat etmelisiniz. Dekorasyon ve ısı yanında sağlığınızın da önemini unutmayınız.