Şömine Yapımı Ankara - Yanar Şömine

Şömine Yapımı Ankara

Şömine Yapımı Ankara

Şömine yapımı basit bir iş gibi görünse de aslında oldukça zordur. İşinin ehli biri tarafından yapılmazsa zamanla tütme gibi sorunlara yol açabilir. Ve böyle sorunların size yaşatacakları oldukça ağır olabilir. Bu sebeple şömine yapımı Ankara da yapacak ustaları ve malzemeleri seçerken dikkatli davranmanız gerekmektedir. Bu yapılar çok fazla malzemenin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır.

Ankara içinde şömine konusunda oldukça deneyimli ve yıllardır işini başarıyla yapan pek çok usta bulunmaktadır. Eğer referanslarını incelerseniz bu ustaların yaptıkları işin evlerinize değer katacak adeta bir sanat eseri gibi görünen şömineler olduğunu görebilirsiniz.  İşlerinde başarılı bu ustaların elinden çıkacak olan şömineleri yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanabilir, uzun yıllar bu şöminelerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Şömine Nasıl Yapılır?

Şömine yapımı için pek çok yöntem kullanılabilir ama basitçe tarif etmek gerekirse öncelikle evinizin içinde bir baca sistemi bulunması gerekmektedir. Daha sonra evinizin içinde şömineyi nereye konumlandırmanız gerektiğini ustalar ile birlikte planlamanız gerekmektedir. Şömineler baca sisteminden çok fazla uzağa konumlandırılamaz ama yine birebir bacanın geçtiği yere yapılması da zorunlu değildir.

Yer seçimi yapıldıktan sonra sıra şöminenin tasarımına gelmektedir. Şömine yapımı Ankara bulunan ustalara istediğiniz şömineyi anlattıktan sonra deneyimli ustalar istediğiniz şöminenin tasarımını yapmaktadır. Tasarım işlemi de bittikten sonra ateş tuğlası adı verilen özel bir tuğla çeşidi ile şöminenizin dış kısmı örülür. Örülme işlemi bittikten sonra ustalar hünerlerini gösterip istediğiniz malzemelerle şöminenize son şeklini verir.

Şömine Fiyatları

Şömine yaptırırken kullan materyalden, sizin tuttuğunuz ustanın meziyetine kadar pek çok etmen şöminenizin fiyatını etkileyebilmektedir. Ama şunu belirtmekte fayda var ki şömine yapımı zor bir iştir ve yaptırdığınız şömineyi uzun süreler kullanmak istiyorsanız ustanıza vereceğiniz paradan kaçmamanız sizin yararınıza olacaktır.  Ama dekoratif ürünlerde esnek davranarak şöminenizi uygun fiyatlara imal edebilirsiniz.

Şöminenizin fiyatını etkileyecek bir diğer hususta şöminenizi hazneli mi yoksa haznesiz mi yapmak istediğiniz hususunda olacaktır. Ama hazneli şömineler daha kolay temizlenirken ve is lekeleri kalmazken haznesiz şöminelerinizin lekelerinden kurtulmak için sık sık içini boyamanız gerebilir. Ama sıcak bir ortamı sevenlerdenseniz evinize bir şömine yaptırmanızı tavsiye ederiz.