Şömine Yapımı Nedir? - Yanar Şömine

Şömine Yapımı Nedir?

Şömine Yapımı Nedir?

Şömine modern olarak evimizin salonlarında yer alan önü açık odun ile yanan bir ocak türüdür. Evimizin biraz zengin dekorasyonu olan tuğladan şömine biraz zahmet olabilir. Yapımı tamamlanan şömine yandığında ortaya çok güzel bir ambiyans çıkarabilir.

Tuğladan Şömine Nasıl Yapılmaktadır?

Tuğladan şömine yapmak için öncelikle malzemelerinizi çok dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Bütün malzemeler ısıya dayanıklı olması gerekmektedir. Ve yapıldığı zaman ateş yanmayabilir buda size zara verebilmektedir. Tuğlalar gövdeli ve kırmızı ise güzel iş çıkaracaktır. Tuğlalar eğer ki defosuz yüzeyi temiz ve kırık olmayan rengi dolgun ise işinize yarayacaktır. Tuğla dizinizde kayma çatlak veya kırık var ise hava kaçıracaktır. Ortamda planladığınız oda sıcaklığı ise istediğiniz gibi olmayacaktır.

Tuğlaların dışına gereken malzemeler ise; Çimento, ahşap tahtalar, çatı, keçe, damper, kum, ızgara koruyucu kalkan, ezilmiş taş parçaları ve kil. Şömine yapım aşaması 3 tanedir; birinci aşama temelin doldurulması, İkinci aşama temel yapının döşenmesi Üçüncü adım ise baca sisteminin montajıdır.

İlk aşamada şöminenin temeli 60 cm kazılması gerekmektedir. Kazdığınız bölgeyi ezilmiş taş parçaları ve kum ile doldurun. Çimentoyu hazırlayın, fakat önce derinliğin etrafında bulunan kalıbı yapın ve yerleştirin.

Hazırladığınız çimento karışımını derinliğin içerisine dökünüz.  Üzerini ise streç ile güzel bir şekilde kapatın ve bir hafta bekleyiniz.

İkinci aşamada ise duvarı örmeye başlayınız. Temel olarak 2 tane çatı yerleştirmeniz gereklidir, çünkü bu şekilde sıvı girişimini engelleyebilirsiniz. Sonrasında nasıl bir model istiyorsanız tuğlaları o şekilde yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Fakat tuğlaları dizmeden önce 1 2 dakika suda bekletmeniz gereklidir. Eklemeleriniz sıra sıra devam etmektedir.

Üçüncü ve son aşama ise baca montajıdır. Baca montajının sen derece güvenli yapılması gerekmektedir. Çünkü bacadan çıkan karbon monoksit gazı salonunuza yayılır ve sağlığınızı kötü etkiler. Bunun için kaliteli ve iyi baca, boru kullanmanız gerekmektedir. Daha etkili olması için nemlendirilmiş keçe kullanılmalıdır.