Şömine Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir? - Yanar Şömine

Şömine Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Şömine Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Isıtma söz konusu olduğunda akla gelen ilk dekoratif unsur her zaman şöminedir. Geleneksel şöminelerdeki alevin sıcaklığı yalnızca yakın çevresini ısıtırken, halihazırda kullanılan modern şömine modelleri yalnızca bulunduğu odayı değil aynı zamanda yan odayı da ısıtabilir ve gerektiğinde üst odaları da ısıtabilir. Şu anda, merkezi ısıtma sistemlerini desteklemek için kullanılan şömineler ahşap, doğalgazlı veya elektrik destekli olabilir. Eski yüzyıllardan beri bir ısıtma yöntemi olarak kullanılan şömine sadece dekoratif olarak değil, işlevsel olarak da kullanılıyor.

Şömineler İçin Önerilen Yakıt

Şömine için önerilen yakıt meşe ve kayındır. Meşe, gürgen ve kara odun gibi odun türleri yavaşça yanar ve uzun süreli ısınma sağlar. Ayrıca kıvılcım oluşmamasını da sağlar. Budama işleminden sonra iki yıl boyunca kapalı yerde duran ağaçları kullanmalısınız.

Şöminede kullanılmayan yakıtlar şu şekildedir:

• Kömür gibi katı mineral yakıtlar,

• Afrika kökenli ağaçlar,

• Tuzlu bir ortamda yetişen ağaçlar,

• Kindle, çalı, saman veya karton,

• Yanmayı hızlandırmak için alkol, yağ veya yakıt gibi kimyasallar kullanılmamalıdır.

Dikkatli Olunması Gereken Hususlar

• Şömineyi ateşlemek için yanıcı maddeler kullanmayın.

• Yatmadan veya evden çıkmadan önce şömineyi söndürmeyi unutmayın.

• Şömine yaparken, teknik yeterliliği ve estetik problemleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

• Yanan bir şömineden uzak durmalısınız, özellikle de çocuklar şömineye yaklaşmamalıdır.

• Şömineyi fazla ısıtmamalı ve ateş yakmamalısınız.

Daha fazla detay için www.yanarsomine.com.tr/blog-detay/bakirkoy-somine/38 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Şömineleri Kullanmanın Önemi

Şömine sayısının son zamanlarda artması çok şaşırtıcıdır. Piyasadaki teknolojik gelişmelere paralel olarak çeşitli yakıt türlerinde kullanılan şömineler vardır. İlk akla gelen şömineler farklı tasarımları ile odaların üst köşesinde yer alırken, doğalgaz destekli şömineler de tercih edilir. Çünkü yüksek binalar, kullanım kolaylığı ve ısı verimliliği ile bu şömine modelleri ile çalışır.

Dumansız, biyo-yanan şömineler ile bir alevin görsel zevkini görmek de mümkündür. Her şeyden önce, şöminede kullanılan alanın boyutlarını belirlemek gerekir, ardından şöminede kullanılacak malzemenin uygunluğu göz önünde bulundurulmalıdır. Projenin başlangıcında oda havalandırmalıdır. Gerekli baca kapasitesi test edilmeli ve baca yolu belirlenmelidir.