Şömine - Yanar Şömine

Şömine

Şömine

Şömine

Eski çağlarda insanların ateşi bulması ile beraber ortaya çıkan şöminenin tarihi günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Böylece ihtiyaçtan dolayı birçok firma bu işe atılmış ve kendi aralarında rekabete girmeye bile başlamışlardır. Genel olarak bahsedecek olursak şömineler günümüzde iki tip olarak karşımıza çıkarlar. Bunlardan ilki şömine deyince hepimizin aklına gelen doğal odunlu şömineler diğeri ise elektrikli şöminelerdir. Doğal odunlu şömineler bizlere yemek pişirme, ısı sağlama ve ışık kaynağı sunarken konu elektrikli şömineye gelince sadece dekoratif olarak kendini gösteriyor. Ayrıca günümüzde doğal gazlı şömineler de mevcuttur.

Şömine Fiyatları ?

Bahsettiğimiz üzere genel olarak iki tipe ayrılan şömineler yine bu iki tipin farklı fiyatlarda olması ile de karşımıza çıkıyor. Yani eğer bir şömine almaya karar vermişseniz eğer öncelikle elektrikli mi yoksa odunlu şömine mi alacaksınız ona karar vermeniz gerekmektedir. Buna karar verdikten sonra da bütçe aralığınızı belirlemeniz gereklidir. Piyasada her fiyatta şömine bulunabilir. Bu fiyatlar bazen hiç tahmin edemeyeceğiniz üzere 10.000-50.000 TL civarlarına kadar çıkabilir. Ama genel olarak çok sıra dışı bir şömine yaptırmak istemiyorsanız eğer sizler için 300-3.000 TL civarı bir bütçe yeterli olacaktır.

Şömine fiyatları şöminenin nelerden yapıldığına göre değişiklik gösterebilir.

  • Şöminenin elektrikli ya da doğal odunlu olmasına,
  • Şöminede kullanılacak malzemelerin özelliğine
  • Şöminenin istenilen ölçülerde ve modelde yapılmasına,
  • Şöminenin yapılış amacına,

Göre şömine fiyatları değişiklik gösterecektir. Şimdi sizler için doğal gazlı, odunlu ve elektrikli şöminelerin fiyat aralıklarına bakalım;

  • Doğal odunlu şömineler, bu şömineler de baca eklentisinin bulunmasından dolayı maliyeti artmaktadır. Açık tipli kapalı tipli modelleri mevcuttur. Eğer böyle bir şömineye sahip olmak istiyorsanız boyut ölçülerine de bağlı olarak 2.000-12.000₺ civarı bir bütçeye sahip olmanız gereklidir.
  • Elektrikli şömineler, bu tip şömineler ise odunlu şöminelere nazaran baca gerektirmediği için daha uygun fiyatlıdırlar. Fakat konu dekorasyon olduğu için de üst sınır bir hayli artabilmektedir. Eğer böyle bir şömineye sahip olmak istiyorsanız elektrik faturanızı da düşündükten sonra 300-15.000₺ civarı bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir.
  • Doğal gazlı şömineler de elektrikli şömineler ile hemen hemen aynı fiyat aralığındadırlar yalnız bacaya da ihtiyaç duyarlar.