Taş Şömine Nasıl Yapılır? - Yanar Şömine

Taş Şömine Nasıl Yapılır?

Taş Şömine Nasıl Yapılır?

Taş Şömine Nasıl Yapılır?

Taş şömineler, içinde odun ile ateş yanan, eski zamanlarda üzerinde yemek pişirme amacı ile kullanılan, bir evin veya başka bir mekânın olması gereken (verebildiği tüm ısıyı) sıcaklığa kavuşmasını sağlayan, estetik bir iç mimari yapının vazgeçilmez zengin görselliğine sahip olan bir önü açık ocak türüdür. Günümüzde daha çok estetik görüntüsü için kullanılan taş şömineler, eklenti araçları ile üzerinde yemek pişirmeye uygun bir yer haline getirilebiliyor. Ancak bunun için şöminenin dışarıda veya balkonda olması gerek.

Taş Şömine Yapılışı

Taş şömine yapılışı biraz tuğladan şöminelere biraz da hazır şöminelere benzemektedir. Çünkü yine önce iç haznesini yapmak ile işe başlıyorsunuz. Malzeme seçimlerini dikkatle ve özenle seçmelisiniz. Sonrasında da şömineniz için bir temel kazıyorsunuz. Kazdığınız temele bir kalıp yerleştirin. Bu temel yarım metreyi biraz geçmeli. Kazılan temelin içine kil yani ufalanmış taş parçaları ve minik kum taneleri ile doldurun. Doldurduğunuz temelin üstüne hazırlanan çimentoyu dökün ve üstünü hava almayacak bir şekilde neredeyse yedi gün kadar bekletin. Böylece zemin iyice tutmuş olacak. Sırada duvarlarınız için temel yerleştirme var.

Daha fazla detay için www.yanarsomine.com.tr/blog-detay/somine-fiyatlari-ne-kadardir/53 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 Artık duvarlarınızı inşa etmelisiniz ve taş şömine yaptığınız için ısıya dayanıklı taşlar seçmeniz gerekmektedir. Duvarınızı inşa ederken temelinizden sonra sırasıyla büyük taşlarınızı boşluk kalmayacak ve hava kaçırmayacak şekilde dizmelisiniz. Ancak bu duvar kalıbının şömine ustalarının monte etmesinde hazır bir şekilde gelmesi sizin için daha kolay olacaktır. Aynı zamanda şömine bacası için de işini bilen bir ustanın monte yapması çok daha sağlıklı olacaktır. Şöminenin içi de ateş tuğlasından yapılabilir.

Taş Şömineler Nasıl Yakılır?

Taş şömine de tuğla ve el yapımı şömineler gibi, meşe odunu ya da hazır preslenmiş odun (paketli) ile yanmaktadır. Şöminenin içine bir odun ve tahta parçalarını çadır görünümü alacak şekilde dizin. Dizilen bütün tahta parçaları dikey olmalıdır. İki tane çırayı karşılıklı iki tarafa ateşe vererek yerleştirin. Burada dikkatli olmanızı öneririm. Artık şömineniz yanmaya başladı. Ancak bu şömine yakma yöntemlerini dumanın bacadan doğru bir şekilde çıkmasını sağlayacağı üzere yapmalısınız. Evinizde çocuk veya etrafa sıçrayınca tutuşabilecek maddelerden korunmak için siperlik de kullanabilirsiniz.