Taş Şömine Nedir? - Yanar Şömine

Taş Şömine Nedir?

Taş Şömine Nedir?

Taş Şömine Nedir?

Taş şömine içerisinde klasik bir şekilde odun yanmakta olan eski zamanlardan beri üzerinden yemekler yapılan şömine çeşididir. Günümüzde daha da gösterişli olmasını sağlamak için üzerlerine bir çok şömine aksesuarları eklenmektedir. Üzerinde yemek yapmak amacıyla kullanmak istediğinizde şöminenin dışarıda yada balkon taraflarında olması gerekmektedir.

Taş Şömine Nasıl Yapılır?

Taş şöminenin yapılışı biraz tuğladan ve hazır şöminelere benzemektedir. Şöminemizin, ilk başta her zaman iç haznesini yapmamız gerekmektedir. Şömine yapmak için malzeme seçimlerinizde en kaliteli ve en güzelini almanız sizler için iyi olacaktır. Kazmakta olduğunuz çukurun en az yarım metreyi geçmesi gerekmektedir. Kazmakta olduğunuz temele kum tanecikleri ve taş parçacıkları atabilirsiniz. Doldurmuş olduğunuz temelin üzerini hava almayacak şekilde kapatıp neredeyse 1 hafta kadar bekletin.

 Bu şekilde zemin tutmuş ve sağlam olacak ve sizde artık duvar örmeye başlayabilirsiniz. Duvar örmek için ısıya oldukça dayanıklı taşlar seçmeniz sizler için bir avantajdır aksi taktirde ısıya dayanıklı olmayan taşlar ilerleyen zamanlarda sizlere sorun çıkarmaktadır. Duvar için taş dizilimini de kesinlikle hava geçirmeyecek şekilde dizmeniz önemlidir. Fakat bu duvar diziliminin hazır gelmesi sizler için daha iyi olacaktır. Aynı zamanda şömine bacası için bir ustanın monta etmesi daha sağlıklı olacaktır.

Taş Şömine Nasıl Yakılmaktadır?

Taş şömine ve Tuğladan yapılma şömineler el yapımı şöminelerdir. Ta şömine yakımın da meşe odunları veya hazır paketlenmekte olan odunlar yakılması daha iyidir. Şöminenin içerisine tahta parçalarını düzgün bir şekilde dizin. Dikmekte olduğunuz bütün tahta parçaları dikey olmalıdır. İki tane odunu karşılıklı ateşleyerek odunların içine atın. Bu saniyeden sonra şöminenin yanmaya başlamaktadır. Fakat yakılan ateşte dumanın düzgün bir şekilde bacadan çıkmasını sağlamanız gerekmektedir. Çocuklardan veya etraftaki yanıcı veya patlayıcı maddelere karşı korumak isterseniz ki eğer siperlik kullanabilirsiniz.