Tuğladan Şömine Nasıl Yapılır? - Yanar Şömine

Tuğladan Şömine Nasıl Yapılır?

Tuğladan Şömine Nasıl Yapılır?

Tuğladan Şömine Nasıl Yapılır?

Evde şömine yapabilmek için öncelikle evin alanının ve hacminin iyi belirlenmesi gerekir. Evin alanına oranı büyük olan şömineler hem evdeki atmosferi boğacak hem de dumanı ile ortamdaki oksijen miktarının azalmasına sebebiyet verecektir. Bir ustaya ihtiyaç duymadan tuğla ile kolayca şömine yapmak mümkündür. Tuğladan şömine nasıl yapılır hep beraber inceleyelim.

Eve Şömine Nasıl Yapılır?

Şömine yapımında kullanılacak olan malzemelerin dikkatlice ve kaliteli malzemelerden seçilmesi önemlidir. Düşük kalitede ve ısıya dayanıklı olmayan malzemelerin kullanılması şöminenin birkaç kullanımda, kullanım dışı kalmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda ısıya dayanıklı olmayan malzemeleri kullanmak size de zarar verebilir veyahut ateşin yakılmasına engel olabilir. Kaliteli malzeme seçimi ile eve şömine nasıl yapılır? Malzeme seçimine tuğlalardan başlayalım. Kırmızı ve gövdeli yapıya sahip tuğlalar sağlam ve iş gören tuğla çeşitleridir. Kırık olmayan, yüzeyinde defo olmayan tuğlaların şömine yapımında kullanılması doğru yol olacaktır. Mesela kırık tuğla kullanıldığında şömine hava kaçıracaktır. Hava kaçıran şömine ortamı yeteri kadar ısıtmayacağından görevini yerine getiremeyecektir.

Hazneli Şömine Nasıl Yapılır?

Şömine yapmayı düşünen çoğu insanın aklına takılan ve şömine konusunda büyük önem arz eden soru hazneli şömine nasıl yapılır sorusudur. Dekor amaçlı ve kullanım amaçlı şömine yapmak isteyen kişiler hazneli şömineleri sıklıkla tercih etmektedir. Hazneli şömine yapımında tuğla ile beraber kullanılacak malzemeler şu şekildedir: çimento, çatı, ahşap tahtalar, keçe, damper, ızgara koruyucu kalkan, kil, kum tanecikleri ve ufalanmış taş parçacıkları.

Şömine yapımında öncelikle temel yapıyı döşeme işlemi yapılmalıdır. 60 cm derinliğinde kazılan alana kum ve taş doldurulur. Kalıp yapılır ve kalıba çimento doldurularak bir hafta beklenir. Duvar döşemesinde sıvı girişini önlemek önemlidir. Tuğlalar bir dakika suda bekletilerek tasarıma uygun şekilde yerleştirilmelidir. Son olarak baca yapılmalıdır ve kaliteli baca boruları ile tüm karbonmonoksitin dışarı çıkması sağlanmalıdır.

Balkon Şömine Nasıl Yapılır?

Balkon şöminelerinin normal şöminelerden pek bir farkı olmasa da sıklıkla balkon şömine nasıl yapılır sorusu ile karşılaşılmaktadır. Balkon şöminelerinde görüntü olarak daha şık dizaynların tercih edilmesi dışında normal şömine yapımı ile aynı yolların izlenilmesi yeterlidir. Balkona yapılacak olan şöminenin yerinin iyi seçilmesi de gerekir. Yanıcı olan ya da yanmaya müsait olan malzemelerden uzak konumlandırılmalıdır. Ortamın boyutuna uygun olarak şömine boyutuna da dikkat etmek gerekir.