Tuğladan Şömine Yapımı - Yanar Şömine

Tuğladan Şömine Yapımı

Tuğladan Şömine Yapımı

Tuğladan Şömine Yapımı

Tuğla şömine demek, şöminenin dış görünümü ve iç yapısının tamamen tuğladan yapılmış olmasıdır. Tuğlalar ısıyı iyi iletir ve tuğla şömineler de özellikle rustik tasarımlarda çok tercih edilir. Eski tasarımlarda çok daha fazla görülüyordu ancak günümüzde de nostaljik yapılar ve rustik tasarımlar seven biri için tuğla şömine yapıları vazgeçilmez bir estetik zenginliği sunacaktır.

TUĞLA ŞÖMİNE NEDİR?

Şömine, eski çağlardan beri kullanımda olan, genellikle evlerin içinde ısınma ihtiyacının karşılandığı yapıdır. İçinde ateş yakılan bir çeşit ev ocağı türüdür. Şöminelerin farklı çeşitleri de vardır ve hangi çeşidini isterseniz, hazır bir şekilde kurulum isteyebilirsiniz. Ancak tuğla şöminelerin yapımını evinizde veya her nereye yaptırıyorsanız izlemek isteyebilirsiniz. Şunu söyleyelim ki zahmeti gerçekten vardır. Hem ısınma ihtiyacınız hem de sağlığınızın güvenli bir şekilde sağlanması için bir şömine uzmanına yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

TUĞLA ŞÖMİNE NASIL YAPILIYOR?

Tuğladan şömine nasıl yapılır? Tuğladan şömine, yapımı biraz uzun olan sonucunda sizi çok sevindirecek bir açık ev ocağı türüdür. Yapmanız gereken ilk şey, şömine için konum belirlemektir. Hem evinizin en kullanışsız yerini hem de bacaya uygun olan bir konum seçmeniz çok mantıklı olacaktır. Belirlediğiniz konumda yere bir derinlik kazmanız gerekli. Ayrıca malzemeleri de dikkatli bir şekilde seçmeli ve kontrol etmelisiniz. Kazacağınız derinlik yarım metreyi geçmelidir. Derinliğin içini küçük kum taneleri ve taşlar ile doldurmalısınız. Sonuçta bu kısımda ateş yanacak ve bunun için bir zemin hazırlanıyor. Aynı zamanda tuğlalar ve derinlik için çimentoyu da hazırlayın. Kazdığınız derinlik için bir kalıp olmalı ki zemini sabitleyip sağlamlaştırabilesiniz. Kalıbı da güzelce yerleştirdikten sonra çimentoyu derinliğe dökün ve hava geçirmeyen bir şey ile (streç mesela) kapatın. / güne kadar bekletin ki tutsun.

Daha fazla detay için www.yanarsomine.com.tr/blog-detay/blog-detay/bacasiz-somine/47 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Sırada duvarlarını inşa etmek var. Normal bir inşaat yapılıyormuş gibi düşünün. Duvarlar için bir temel gereklidir. Bu nedenle şöminenizin duvarları için bir temel yapın. Temeliniz aralıksız olur ise şöminenin içine sızabilecek sıvıları da engellemiş olursunuz. Tuğlaları dizmek için ise bir süre suda tutmanız gerekmektedir. Sonrasında planladığınız üzere malzemelerinizi kullanarak tuğla şömine duvarınızı inşa edebilirsiniz.

En önemli aşama: baca. Baca inşasını yaparken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü sızabilecek gaz ve sızıntılar hem evinize hem de size zarar verebilir. Bu nedenle boru seçimi ve işçiliğinizin çok iyi olması gerekmektedir.

TUĞLA ŞÖMİNE YAKITI NEDİR?

Diğer şömineler gibi tuğla şömine de odun ile yakılır. Meşe odunu tercih edilir. Eğer dilerseniz marketlerde hazır preslenmiş şömine odunları da mevcuttur.