Üsküdar Şömine - Yanar Şömine

Üsküdar Şömine

Üsküdar Şömine

Üsküdar Şömine

Tuğladan şömine yapmadan önce ilk olarak seçmiş olduğunuz malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Aldığınız malzemelerin ısıya dayanıklı olmak zorundadır. Almış olduğunuz tuğlalar kırmızı ve gövdeli olursa sizler için iyi olacaktır. Eğer ki aldığınız tuğlalar uç kısımları kırık veya defolu ise hava geçirecektir. Bunun sonuçlarında ise mekanınızın ısıtması oldukça zor olacaktır. Tuğladan şömine için gereken malzemeler şunlar olacaktır; Çimento, tahta, çatı, ızgara koruyucu, damper, kum tanecikleri, ezilmiş taş parçaları.

Şömine Bacası Nasıl Olmalıdır?

Şömine bacası ortalama 16- 18 cm’den başlamakta ve 30- 35 cm ye kadar büyümektedir. Şömine bacaları fazla kıvrımlı şekilde olmaz en fazla 1 defa kıvrım olmalıdır. Kırık bir baca ilerleyen zamanlarda şömine için sıkıntılar çıkarabilmektedir.

Şömine bacası yapılırken şapka kısmına dikkat edilmelidir. Yoksa eğer ki düzgün bir baca şapkası yoksa kış aylarında rüzgârın etkisiyle şömineye baskı yapılacak ev duman toz toprak evinizin içine dolacaktır. Yağmurlu havalarda ise yağmur taneleri şömineye kadar inebilecek olup şömine ateşine söndürebilmektedir. Sorun ise ilerleyen zamanlarda yağmur suyu şöminede rutubet yapıp pis bir koku bırakacaktır.

Şömine yaparken dikkatli olunması gerekenlerden bazıları;

  • Yanacak olan yakıtın iyi yanmasını sağlamak
  • Şömineden çıkacak olan dumanı düzgün ve doğru bir şekilde dışarıya atılması gerek.
  • Olacağı kadar şömineden çıkan ısıyı tüm mekâna yaymak.
  • Mekânın içerisinde yanıcı maddeleri şömineden uzak tutmak.

Şöminenin ölçüleri; Şömine oranları belirlenirken veya düzenlemeler yapıldığında dumanın dışarı çıkması şöminenin konumu ve düzenlemelerin en doğru ve kaliteli şekilde yapılmasına her zaman özen göstermeniz gerekir.

Günümüzde birçok şömine modelleri mekanları gerektiği kadar ısıtmaktadır. Şömine bacaları üst katlardan veya diğer odalardan geçmekteyse odalar yeterince ısınmaktadır. Fakat bu işlemler diğer odaları pek ısıtmaz ve buda fazla önerilmez.