Yapay Şömine Yapımı - Yanar Şömine

Yapay Şömine Yapımı

Yapay Şömine Yapımı

Şömine köy, dağ evlerinde, villalar ve modern binalardaki dairelerde her zaman kullanışlıdır ve evin dekorasyonuna estetik bir görünüm verir. Genellikle ısıtma, barbekü amaçlı kullanılan şömineler dışında, yapay şömineler ısınma amaçlı kullanılmaz fakat güzel dekoratif bir görüntü elde etmek istersek rahatlıkla kullanılabilir. Yapay şömine yapımı hangi ortam için düşünülecek dersek balkon, salon ve evin odaların da düşünülebilir. Ama genellikle mekân içleri için uygundur. Kolay temizlenebilen, baca kurulumuna gerek olmayan, is ve koku yaymayan yapay şömineler diğer şöminelere göre daha az maliyetlidir.

Yapay Şömine Nasıl Yapılır?

Yapay şömine hazırlanırken önce çatısı yapılır. Bunun için malzeme olarak saçtan faydalanılabilir. Çatısı oluştuktan sonra dış kaplaması kontrplak ile kaplanabilir ya da daha güzel görünmesi için duvar kâğıdı da tercih edilebilir. Kaplamadan sonra, boşluk bırakılan üst tarafa mermer yerleştirilebilir, iç kaplaması, çatısında kullanılan malzeme duvar kâğıdı ise ona uyan bir döşeme ile tamamlanır. Işıklandırması yoksa yapay ışıklandırma kullanılabilir, ateş görünümü veren camlı bölmeler kullanılabilir.

Üst tarafına koyulan mermer, üzerine dekoratif eşyalar konulabilecek bir alan olarak düşünülebilir. Plastik malzemelerden, strafor malzemelerden yapılan akrilikle boyanmış yapay şömineler üretilir. Bazı şömineler yapıldığı malzeme itibari ile ateşe dayanıklı değildir. Ahşap tutkumuz var ise el işlemeli, oyma ahşap yapay şömineler de tercih edilebilir. Yapay şömine yapımı evimizde şömine kuracak bir alan yoksa rahatlıkla kurulumu yapılıp, kullanılabileceğimiz bir şömine türüdür.

Yapay Şömine Çeşitleri

Yapay şömineler kendi arasında ikiye ayrılır. Isı veren, ısı vermeyen modelleri bulunur. Isı veren modeller, elektrikli şömine gibi led ekrana verilen ışıkla ortamı ısıtır, ısı vermeyen modelleri ise sadece ateş görünümünü verir ve sesini yansıtır. Klasik görünümlü yapay şömineler olduğu gibi, masa üstü yapay şömine, lamba görünümlü, ayaklı bahçe şömineleri gibi yapay şömineler de mevcuttur. Üç boyutlu taşlarla, kabartma taşlarla, camlı modellerle yapılan modeller bulunur. Ayrıca odun sobası görünümünde camlı modeller bulunur. Yapay şömine yapımı esnasında üretilirken, dekoratif, ısıtma ve barbekü amaçlı şöminelerle karşılaştırıldığında her ne kadar gerçek bir şömine kadar avantajlı olmasa da, ev alanı müsait olmayan ortamlarda rahatlıkla şömine keyfini yaşatabilir.