Yapay Şömine Yapay » Yapay Şömine Fiyatları » Şömine - Yanar Şömine

Yapay Şömine

Yapay Şömine

Sahte şöminelerin yapılış amacı, dekor malzemesi olarak kullanmaktır. Sahte şömineler evinizi ısıtmaz, gerçek ateş hissiyatını yaşatmaz. Teknolojik olarak ilerlemeyen bir markanın sahte şöminesi, gerçek şöminenin ateş çıtırtılarının sesini duyurmaz. Ancak estetik görüntü açısından yine zengin bir görüntü elde ettirir. Genel olarak salonlarda ve toplulukların bulunduğu ortamlarda olan şömine, yatak odalarında da sahte olarak yapılabilir. Tabii yatak odaları için daha küçük ve şirin görünümlü bir sahte şömine yaptırabilirsiniz.

Dekoratif şömine olarak da bilinen sahte şömineler, içerisine hiçbir yanıcı maddenin girmediği, gerçek sıcaklık vermediği bilinen yapay şömineler, çok daha farklı modelleri ile karşımıza çıkıyor. Yapay şömineler de modeller açısından ikiye ayrılıyor. Biri ısı vermeyen, biri ısı veren yapay şömine. Tıpkı elektrikli şömine gibi ısıveren ve ateşin görüntüsünü görüp sesini duyduğunuz (aslında orda ateş yok) yapay şömineler ve sadece şöminenin dış görüntüsünden oluşan, isterseniz içine veya üstüne süsler yerleştirebileceğiniz yapay şöminelerdir.

Yapay Şömine Yapılışı Nasıl Olur?

Sadece dış görüntüsünün yapımı için birçok proje adı geçmektedir. Karton kutudan tutun da televizyon ünitesine kadar ürün ile yapay şömine yapılmakta. Ancak karton gibi hemen zarar görebilme kapasitesi olan maddelerden yapmanızı önermiyorum. Çünkü emek vererek yaptığınız bir şeyin herhangi bir yanlışlık yüzünden zarar görmesini istemeyiz. Yapılan yapay şöminenin ömrünün uzun olması için dayanıklı bir malzeme kullanmanız gerekmektedir. Tahtalar da işinizi görebilir.

Daha fazla detay için www.yanarsomine.com.tr/blog-detay/somine-aksesuarlari/44 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yapay şömine yapmak isteyenler öncelikle bir iskelet yapmanız gerekmektedir. Sağlam bir iskelet yapmak için sacdan yararlanabilirsiniz. Mümkün olduğunca basit bir iskelet hayal edin. (Örnek iskelet resimlerini internetten bulabilirsiniz.) Sonuçta yeni bir şömine inşa ediyorsunuz, çok dikkatli olmalısınız. İskelet kısmı bittikten sonra, iskeletin dışına kaplamaya geliyor sıra. Dışını farklı maddeler ile kaplayabilirsiniz. İsterseniz tahta, isterseniz kontraplak ile kaplayabilirsiniz. Yalnız bütün iskeleti kapladıktan sonra, görüntü ilk bakışta kötü görünecektir.

 Ancak daha gerçekçi bir şömine için duvar kâğıtlarını kullanabilirsiniz. Özellikle duvar taşı (tuğla) desenli duvar kağıtları çok hoş duracaktır. Yalnız iskeletin dışını kaplarken üst kısmını boş bırakabilirsiniz. Çünkü üstüne mermer yerleştirerek daha gerçekçi bir görünüm elde edebilirsiniz. Duvar kâğıdı ile kaplamanız bittikten sonra mermeri yerleştirebilirsiniz. Artık sadece şöminenin iç kısmındaki görüntüyü güzelleştirmek kaldı. İç kısım için de isteğinize bağlı olarak fayans veya başka bir döşeme seçimi yapabilirsiniz. Ancak kullandığınız duvar kağıdına uygun bir görüntü olması daha hoş durur. İç taraf için koyu renk bir tema da seçebilirsiniz.

Artık şömineniz sizin süsleme yapmanızı bekliyordur. Dilediğiniz gibi süsleyebilir, biblolar yerleştirebilirsiniz. Şömine olmasını biraz daha gerçekçi tutmak adına, içine mumlar da yerleştirip yakabilirsiniz. Belki büyük ateşin verdiği sıcaklığı vermez ama yine de ışık oluşturabilirsiniz. Hatta isterseniz yapay ışıklandırmalar bile kullanabilirsiniz. Zahmetsiz, maliyeti normal şöminelere göre çok daha az olan, temizliği zor olmayan ve baca sorunu da yaratmayan bir şömineniz oldu. Umarız istediğiniz şöminenin (veya yapay şöminenin) sahibi olmuşsunuzdur.