Yeşilköy Şömine - Yanar Şömine

Yeşilköy Şömine

Yeşilköy Şömine

Yeşilköy Şömine

Şömine, insanların çok eski zamanlarda ısınmalarına, yemek yapmalarına yarayan bir buluş da diyebiliriz. Çok eskiden toprağa kuyu şeklinde kazıp onun içerisine ateş yakarlarmış üzerineyaptıkları delikli kapak sayesinde de yemeklerini pişirmekte kullanırlar. Günümüzde şömine kullanımı veya çeşitleri baya arttmıştır. Şöminelerin çeşitleri şöyledir; tuğla şömineler, klasik taş şömineler, doğalgazlı şömineler, elektrikli şömineler, yapay şömineler, barbekü şömineler (bahçe şömineleri), bacasız şömineler bulunmaktadır.

Günümüzde birçok çeşit bulunmaktadır ve bu sayede şöminenizi tercih etmeniz sizin için daha zor olabilir. Sonuçta birçok çeşit bulunmaktadır acaba hangisini alsam diye günlerce düşünebilirsiniz. Size tercihimiz eski tipte hemde modern tipte olan şömineleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede evinize veya herhangi bir ortama daha hoş ve şık görünüş yaratabilirsiniz.

Eski tipte olan şömineler uzun zamandır varlıklarını korumaya devam etmektedirler. Normal şöminelerin aksine, dış alanlarda barbekü olarak kullanacağınız şömineninde birçok modelleri bulunmaktadır. Bu da günümüzde hala ateş üzerinde yemek yapmamızı sağlamaktadır.  Şömine çeşitlerine bakacak olursak hem çok zahmetli hemde olduğunca kolay şömineler bulunmaktadır.

Klasik odun yakılarak kullanılan şömineler daha zahmetli ve bakım gerektiren bir şömine türüdür. Fakat ısıtma odası sayesinde şöminede yanan ateş ile bu odada ısıyı depolar ve sistem sayesinde diğer odalara da ısının yayılmasını sağlamaktadır. Bakım ve emek isteyen odunlu şömineler, rustik tasarımlarda çok kullanılmaktadır ve saf şömine kültürümüzün önemli bir türüdür.

Elektrikli Şömine

Elektrikli şömineler ise fişe takarak ve tek tuş ile çalıştıra bileceğiniz zahmetsiz ve bir o kadar da kolay şömine türüdür. Fakat yanan ateş görüntüsü gerçek değildir. Uzaktan kumandası ile istediğiniz zaman ateşin görünürdeki seviyesi ve ısısını ayarlayabilirsiniz.

Barbekü Şömine

Barbekü şöminelerininde çeşitleri oldukca fazladır. Hatta vazı bahçe şömineleri, sahilde yakılan ateşin hissini vermektedir. Fakat normal şöminelerde bu hazzı alamaya bilirsiniz.

Yapay Şömine

Yapay şömineleri istediğiniz malzemeden yapabilirsiniz. İster kontaplaktan İster tuğladan yani bu sizin seçiminize kalmıştır. Yapay şöminelerde kesinlikle ateş yakılmaz sadece dekor olarak kullanılır.