Zekeriyaköy Şömine - Yanar Şömine

Zekeriyaköy Şömine

Zekeriyaköy Şömine

Geleneksel ısıtma yöntemleri arasında önemli bir yere sahip olan şömineler, kış geceleri için huzur ve sıcaklığı anımsatmaktadır. Kullanıldığı ortamı ısıtmak amacı ile kullanılan şömineler, içindeki dumanı düz baca sistemleri kullanılarak dışarı atmaktadır. Günümüzde şömineler, ısınmaktan çok modern bir bakış açısı ile dekoratif olarak tasarlanmaktadır. Dekoratif amaçlı kullanılacak şömineler, geleneksel modellerin yanı sıra daha çok kuzineler ve elektrikli şömine modelleri arasından tercih edilmektedir. Şöminelerin kare, oval dikdörtgen ve yatay şekillerde tasarlanabilecek birçok alternatifi bulunmaktadır. Zekeriyaköy şömine firmaları kaliteli hizmet ve uygun fiyat garantisi ile her zaman en iyi hizmeti almanızı sağlayacaktır.

Yapay Şömine

Yapay şömine, genel olarak dekor amaçlı kullanılmaktadır. Bu şömine çeşidi herhangi bir ısı gücüne sahip değildir ve bulunduğu ortamı ısıtmaz. Sadece dekor amaçlı kullanılan yapay şöminelerin içine kesinlikle herhangi bir yanıcı madde koymamanız gerekmektedir. Yapay şömine yapımı sırasında karton ya da metal malzeme kullanılmaktadır. Sağlam ve dayanıklı bir şömineye sahip olmak istiyorsanız metal malzeme kullanılarak yapılmış şömineler tercih etmeniz gerekmektedir. İstediğiniz her ortamda kullanabileceğiniz yapay şömineler, kişiler tarafından genellikle salon, balkon ve yatak odası dekoru için tercih edilmektedir.

Tuğla Şömine Modelleri

Şömine, eski dönemlerden beri kullanılan ve günümüzde hala kullanılmaya devam eden kişilerin ısınma ihtiyacını karşılayan yapılara verilen işimdir. Tuğla şöminelerin iç malzemesi ve dış görünümü tamamen tuğladan olmalıdır. Tuğla şömine modelleri, şömine çeşitleri arasında en iyi ısıtma kalitesine sahip türdür. Tuğla şömine yapımı her ne kadar zahmetli bir iş olsa da uzun süre kullanım olanağı sağlamaktadır. Tuğla şöminede kullanacağınız odun çeşidinin meşe olmasına özen göstermelisiniz. Kullanılacak alanda rustik bir görüntü yaratan tuğla şömineler, alan ısısında % 80 oranında verimlilik sağlamaktadır.

Odunlu Şömine Yapımı

Odunlu şömine yapımı sırasında ilk olarak baca yapımından başlamak gerekmektedir. Şöminenin boyutuna uygun tasarlayacağınız baca için ateş tuğlası ya da beton kullanmanız gerekecektir. Bacayı evin dışına dik bir biçimde yaptıktan sonra, şöminenin iç kısmına geçerek, tercihinize göre kullanacağınız malzeme ile bacanın tam alt kısmından dikdörtgen biçiminde boşluk bırakarak yerleştirmeniz gerekmektedir. Şömine yapımı bittikten sonra daha sağlam ve dayanıklı olmasını istiyorsanız, kullandığınız malzemenin üzerini ateşe dayanıklı malzemeler ile kaplayabilirsiniz.