Şömine - Yanar Şömine

ŞÖMİNE

Şömine

Şömine

Yaşam alanlarına her zaman şık bir dokunuş katmak konusunda iddialı bir yere sahip olan şömine ürünleri son zamanlarda farklı modellerden de üretiliyor. Özellikle şöminelerin son zamanlarda konforlu bir kullanım olanağına sahip olması, şöminelerin sıklıkla tercih edilmesini mümkün kılıyor. Yine günümüz itibariyle farklı fiyat seçeneklerinden oluşan ürün çeşitliliğinin bulunması; hemen her bütçeye uygun olan şömineleri de karşımıza çıkartıyor. Bu kapsamda şömine nedir? Sorusu da sıklıkla soruluyor. Ayrıca şömine fiyatları ne kadardır? Ya da şömine modelleri nelerdir? Tarzında sorular da sıklıkla soruluyor. İşte bu sorulara ve şömineyle ilgili tüm sorulara dair detaylar!

Şömine Nedir?

İç mekan dekorasyonu söz konusu olduğunda şömineler mükemmel seçenek olarak karşımıza çıkıyor! Peki şömine nedir? Yaşam alanlarını ısıtmak amacıyla tasarlanmış olan ve eski dönemlerden bu yana etkili bir şekilde kullanılan mimari yapı öğesine şömine denir. Özellikle yöresel bir atmosferin oluşturulması ve son derece romantik bir görselliğin ortaya çıkması söz konusu olduğunda şömineler her zaman favori olan yapılardır. İçerisinde ateş yanan kimi zaman yemek pişirmek amacıyla da kullanılan bu mimari yapılar; farklı modellerden de oluşmaktadır. İçerisinde yakılan ateşe ait dumanın bir baca vasıtasıyla dışarıya atıldığı özel bir sisteme sahip olan şömineler; çok eski zamanlardan bu yana kullanılmaktadır.

Şömine Tarihçesi

İnsanoğlunun ateşi bulmasından günümüze kadar uzanan süreç içerisinde şömine benzeri yapıların sıklıkla kullanıldığını biliyoruz. Dolayısıyla şömine tarihçesi konusunun neredeyse ilk çağlara kadar uzanan bir tarihi öyküsünün bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Eski çağlarda ateşin kazılan çukurların içindeki şömine benzeri yapılarda yakıldığı biliniyor. Bununla birlikte ilerleyen süreçte şöminelerin tavan kısımlarının da yapılarak, daha nitelikli bir kullanım özelliğine sahip olduklarını söyleyebiliriz. Özellikle iki katlı yapıların yapılmasına paralel olarak şöminelerin de bacalı olarak yapılmaya başlandığını ifade edebiliriz. Özellikle 1600’lü yılların İngiltere’sinde geliştirilen özel bir baca sistemi sayesinde Şöminelerin günümüze yakın bir tasarımsal özelliğe kavuştuklarını söyleyebiliriz!

Şömine Fiyatları

Elbette ki günümüz koşullarında şömine fiyatları söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı alternatif seçenek çıkmaktadır. Bu seçenekler arasından en uygun fiyatlı şöminelerden satın almak için ayrıntılı bir fiyat araştırmasının içerisinde yer almak şarttır. Ancak fiyat araştırması yaparken sadece şöminelerin fiyatları üzerinden bir araştırma yapmak; hatalı bir davranış olacaktır. Zira fiyat araştırması yaparken şöminenin hem uygun fiyatlı hem de kaliteli olmasına özen göstermek şarttır. Bununla birlikte günümüz koşullarında şöminelerin farklı fiyat seçeneklerinde karşımıza çıkmasının bir diğer nedeni de günümüz itibariyle farklı şömine modellerinin üretiliyor olmasıdır.

Şömine Yapımı

Ustalık ve tecrübe gerektiren bir uğraş olarak karşımıza çıkan şömine yapımı son derece hassas bir süreci içine almaktadır. Bu kapsamda şömine yapımı konusunda uzman olan kimselerin yapım işlemini gerçekleştirmesi şarttır. Elbette ki şömine yapımı söz konusu olduğunda ilk önce yapımı düşünülen şöminenin hangi tip şömine olacağının belirlenmesi şarttır. Zira günümüz itibariyle birbirinden farklı özelliklere sahip olan şömine çeşitlerinden söz edebiliyoruz. Mesela tuğladan yapılan şömine modelleriyle hazır montajı yapılacak olan şöminelerin yapım süreci birbirinden farklıdır. Yine doğalgazla çalışan şöminelerle odun yakılan şöminelerin yapım aşamasının da farklı olduğunu iade edebiliriz.

Şömine Çeşitleri

Son zamanlarda şömine çeşitleri üretim teknolojilerinin gelişmesinin doğal sonucu olarak sayısını artırmaktadır. Elbette ki şömine çeşitlerinin etkili bir şekilde artış göstermesinin temel sonucu olarak bu ürünlere olan ilgi de artış göstermektedir. Temelde 4 çeşit şöminenin bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bunlar:

  • - Ethanollü şömineler
  • - Açık sistem şömineler
  • - Kapalı sistem şömineler
  • - Elektrik sistemli şömineler

Olarak sıralanabilir. Açık sistem şömineler tuğla ve taştan yapılırken kapalı sistem şöminelerin pik döküm ve sacdan yapıldığı ifade edebiliriz. Yine Ethanollü şömineler kendine özgü bir yakıt sistemine sahipken; elektrikli şöminelerin konutlarda rahatlıkla kullanılmaktadır.

Şöminenin Modelleri

Şömine Modelleri

Şömineler farklı özelliklere sahip bir şekilde tasarlandığı için günümüz itibariyle birbirinden farklı şömine modelleri karşımıza çıkmaktadır. En güncel şömine modelleri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Aşağıda sıralanan şömine modelleri en çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadır.

  • - Klasik Şömineler
  • - Rustik Modelleri
  • - Oyma Modelleri
  • - Modern Modelleri

Klasik şömineler çok eski dönemlerden bu yana kullanılan şöminelerdir. Klasik tarzda tasarlanan şömineler; bulundukları ortamlara etkili bir görsellik katarlar. Rustik şömine modelleri de bağ evi gibi yerlerde tercih edilirler. Oyma modeller ise mermer ya da taş oyma özelliğine sahip olan ürünlerdir. Yine modern modeller de konforlu bir kullanım özelliğine sahip olan şöminelerdir.

Bacasız Şömine

Yaşam alanlarına estetik bir değer katanı bacasız şömine ürünleri bioethanol olarak isimlendirilen özel bir sıvı yakıtla çalışmaktadır. Özel şişelerde satılan bir sıvı yakıtın kullanıldığı bacasız şömineler, konforlu bir kullanım olanağına sahiptir. Bu tür şöminelerde herhangi bir baca bağlantısına gerek duyulmamaktadır. Yine herhangi bir şekilde elektrik bağlantısına gerek olmadığı gibi gaz bağlantısına da gerek yoktur. Üstelik herhangi bir şekilde koku ve duman çıkarmayan bacasız şömineler aynı zamanda is de bırakmamaktadır. Söz konusu şömine modellerinin konforlu bir kullanım özelliğine sahip olması bu ürünlerin sıklıkla tercih edilmesini de mümkün hale getirmektedir.

Odunlu Şömine

Eski dönemlerden bu yana kullanılan odunlu şömine ürünlerinin en eski şömine modelleri arasında yer aldıklarını ifade etmek mümkün olmaktadır. Özellikle eski dönemlerde hem ısınma hem de yemek pişirme gereci olarak kullanılan odunlu şömineler, bacaya ihtiyaç duyan şöminelerdir. Bu tür şöminelerde yakıt olarak odun kullanılmaktadır. Özellikle romantik bir ortam oluşturmak konusunda iddialı olan bu şömineler, son zamanlarda yeniden gündeme gelmeye başlamıştır. Otantik ambiyans oluşturmayı isteyenlere özel mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkan odunlu şömineler; yaşam alanlarında da harika bir ortamın oluşmasını mümkün kılarlar.

Elektrikli Şömine

Yeni nesil şömine modelleri arasında yer alan elektrikli şömine ürünleri, konforlu bir kullanım olanağı sunabilen şömineler arasında yer almaktadır. Özellikle estetik görünüm olarak mükemmel bir fırsat sunan elektrikli şömineler, günümüz koşullarında son derece ideal bir kullanım özelliğine sahip olmaktadır. Isınma amacıyla da kullanılabilen elektrikli şöminelerin daha çok dekorasyon amacıyla tercih edildiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Dekor amaçlı tasarım özelliğine sahip olan elektrikli şöminelerin, diğer şömine türlerine göre çok daha pratik bir kullanım özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Pratik bir şekilde kurulumu yapılan elektrik şöminelerin son zamanlarda hemen her bütçeye uygun olabilecek bir şekilde üretildiği de biliniyor.

Bahçe Şöminesi

Bahçe dekorasyonu söz konusu olduğunda şömineler her zaman ilk akla gelen aksesuarlardır. Bahçe şöminesi farklı model ve tarzda üretilen yapılardır. Hem ısıtma amaçlı hem yemek pişirmek hem de dekorasyon amaçlı olarak yapılan bahçe şöminelerinin, etkili bir kullanım özelliklerinin bulunduğu bilinmektedir. Günümüz koşullarında farklı malzemelerden yapılan şöminelerden söz edebiliyoruz. Özellikle dökme şöminelerin bahçe şöminesi olarak etkili bir şekilde kullanıldığı biliniyor. Yine tuğladan yapılan bahçe şöminelerinin de kullanım özelliği bakımından etkili olduklarını söyleyebiliriz. Zaman zaman barbekü tarzında şöminelerin de bahçelerde etkili bir şekilde yapılabildiği bilinmektedir. Üstelik bahçe şöminelerinin son zamanlarda çok daha estetik bir değere sahip olarak tasarlandıkları bilinmektedir.

Balkon Şömine

Balkonlar yaşam alanlarının en keyifli bölgeleri arasında yer almaktadır. Bu durum balkonların etkili bir şekilde kullanılmasının gerekliliğini de ortaya koymaktadır. Balkon şömine tasarımları da balkonlara şık bir dokunuş katmak noktasında başarılı ürünler olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Bacalı olarak tasarlanan balkon şöminelerinin yemek pişirmek amacıyla da tasarlandığı bilinmektedir. Ayrıca balkon şöminelerinin dekorasyon anlamında da son derece başarılı ürünler olduklarını da söyleyebiliriz. Tam da bu noktada balkon şöminelerinin oldukça estetik bir görünüme sahip olduklarını ifade etmek mümkün olmaktadır. Böylece balkonlar her zamankinden çok daha konforlu bir hale gelmektedir.

Taş Şömine  

Çok uzun süreden bu yana kullanılan taş şömine modelleri odun ile yanan klasik şömineler arasında yer almaktadır. Yakıt olarak odun kullanılan bu tür şöminelerin en organik şömineler olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Son derece estetik bir mimari yapı olarak karşımıza çıkan taş şömineler; çok uzun zamandan bu yana kullanılmaktadır. Önü açık olan bir şömine türü olan taş şömineler aynı zamanda ısı da yayarlar. Yine taş şöminelerin etkili bir dekorasyon yapısı olduğunu da rahatlıkla ifade edebiliriz. Bütün bu bilgiler ışığında son zamanlarda taş şöminelere son zamanlarda etkili bir şekilde ilgi gösterildiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Teras Şömine

Teras Şömine

Rahatlamak stres atmak istediğinizde teras alanları mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Ferahlamak için oldukça etkili olarak teras alanlarının çok daha keyif olabilmesi için farklı şömine tasarımları hayata geçirilmektedir. Teras şömine modelleri açık havada şömine keyfinin yaşanılmasını mümkün kılar. Üstelik oldukça otantik bir görünümün oluşması noktasında başarılı olan bu tip şömineler; yaşam alanlarının güzelleştirilmesinde de etkilidir. Sevdiklerinizle etrafında oturup güzel sohbetler yapabileceğiniz teras şömineleri, sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek noktasında da önemli kazanımları beraberinde getirmektedir. Terasların çok daha cezb edici yaşam alanları olması noktasında teras şömineleri mükemmel seçenekler sunacaktır.

Şömine Aksesuarları

Şömineler her zaman estetik bir görünümün oluşması noktasında başarılı olan mimari yapılardır. Özellikle son zamanlarda şöminelere olan ilginin artış gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu kapsamda şömine aksesuarları da şömine deneyimlerini olumlu yönde etkileyen ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Şömine aksesuarlarının günümüz koşullarında oldukça nitelikli ürünler olduklarını söyleyebiliriz. Elbette ki şömine aksesuarları söz konusu olduğunda poker, kürek, süpürge ile maşa gibi aksesuarlar şömineler için gerekli olan ürünler arasında yer almaktadır. Şöminelerin dekorasyon konusunda iddialı yapılar oldukları düşünüldüğünde şömine aksesuarlarının da estetik bir görselliğe sahip olmasının gerekli olduğu bilinmektedir. Şayet şömine aksesuarı satın alacaksanız mutlaka bu ürünlere dair ayrıntılı bir araştırmanın da içerisinde yer almalısınız!

Şömine Isı Odası Nedir?

Merkezi ısıtma sistemlerine benzer bir özelliğe sahip olan şömine ısı odası; ısı biriktirmeye yarayan bir özelliğe sahiptir. Şömine ısı odası nedir? Şöminenin yakılması sonrasında elde edilmiş olan ısının depolanmasını mümkün kılan; özel bölümlere şömine ısı odası denir. Şömine ısı odası; kendine özgü bir ısı odası sistemine sahip olmaktadır. Yine şömine ısı odasının kapalı haznesi bulunan şöminelerde sıklıkla uygulandığı bilinmektedir. Özellikle taşyünü ile kalsiyum silikat gibi malzemeler kullanılarak izolasyon sağlanan ısı odalarının tasarımının mutlaka profesyonellerce yapılması şarttır. Ancak bu sayede uluslar arası kalite standartlarında bir şömine ısı odasının yapılabilmesi mümkün hale gelmektedir. Söz konusu şömine ısı odasının yapılmasında temel yapı malzemesi olarak galvaniz saclar kullanılmaktadır. Yine bu ısı odalarının tasarımında hava akımı da hesaba katılmak durumundadır.